Procházka mezi anděly

2/2

Bylo úterý 6 hodin ráno v Brně, seděl jsem v autě a svištěl na letiště do Vídně. Odbavil jsem kufr a nechal si pouze batoh s foťákem, objektivy a notebookem jako své příruční zavazadlo. Po dlouhé době to byl pohodový den, takový, kdy sednete do letadla a vše jde jako po másle. Ledatlo se odlepilo od země a další dobrodružství začalo. Cíl? Město andělů.

Zajímá tě celý příběh? Podívej se na fotky z LA, nebo skoč na fotky ze San Diega a pak dočti zbytek.

Andělé z Los Angeles

Fotografie zvířat / Zoo

Ohlédnutí zpět

Město andělů navštěvuji už od roku 2017, kdy jsem podnikl svůj první trans-atlantický let, popravdě to byl můj první let delší než do Řecka. Byl to náročný let v Economy třídě s Delta Airlines. Vše, co jsem si vzal byl notebook a oblečení. Pamatuji si, že jsem za celé 3 týdny počídil pouze 1 obrázek. Selfíčko na Grifitově observatoři. I tak jsem potkal skvělého anděla – přátelského učitele matematiky z Kolumbie, Alexe, našeho domácího. Alex nám ukázal celé LA.

Hned po návratu se mi narodila Emily Hana a do LA jsem tak letěl až v roce 2019, čímž začaly pracovní cesty 2x ročně v LA na 3-4 týdny. Zároveň s tím jsme se vrátil k focení, ale nejlepší snímky jsem udělal se svou Sony A7 IV v říjnu 2022. Takže mi věřte, když řeknu: „létat do US je úžasné,… ale sbalit celou techniku vyžaduje oběti“.

Měl jsem možnost sbalit si objektivy od Sony 24mm, 90mm macro, 50mm, 70-200mm, and 200-600mm! To by byla pecka! Bohužel. Objektivy, kamera, notebook,… všechno jsou cennosti a ty musíte vzít s sebou nahoru na palubu,… jako můžete to risknout, ale…

Let do města andělů

No, tak už jsem byl na letišti ve Vídni a šel na check-in. Po rocích s covidem to byl skvělý pocit, žádné restrikce. Nepotřeboval jsem test, nikdo se mě neptal na očkování. Pecka. Podávám paní za pultem pas a dostávám otázku: „A eTA máte?“ Odpovídám lehce, že letím na ESTU. No,… tak ne. Kdybyste to nevěděli, i při tranzitu Kanadou potřebujete požádat o eTA (vízum). Skvělé na tom je, že to můžete udělat na svém telefonu, pokud máte data, nebo WiFi a potvrzení máte do pár minut, navíc to platí 5 let.

Tak super, mám letenky, odbavený kufr a jsem ready. Jdu na bezpečnostní kontrolu, vytahuji MacBook, foťák, objektivy, léky. Hej, pojďte za mnou. K čemu to máte? Proč letíte do US? Pojďte stranou, uděláme test. Tak jsem dostal svůj první test na výbušniny. Výsledek, negativní. Můžu si opět sbalit batoh… jdu do business lounge a dám si snídani a Martini. O 2 hodiny později nasedám a letím do Toronta.

V letadle jsem zkouknul Uncharted, popil trošku kalifornského vína a vyspal se skvělých 6 hodin. O 9 hodin později se mi dostalo v Torontu další bezpečnostní kontroly a co se nestalo, opět test na výbušniny. Tak jsem si zase zabalil batoh, už mi to šlo i lépe, praxe dělá mistra. Navazující let odlétá za 2 hodiny,… popravdě o 9 hodin později ho zrušili a já trávím noc v Torontu. Ale v hotelu jsem poznal pár zajímavých lidí.

V 6 ráno mířím opět na letiště a dostávám tu čest opět otestovat každý objektiv, jestli v něm náhodou není trhavina. A jak asi tušíte, opět balík batoh. Naštěstí tentokrát let nezrušili a po vydatné snídani odlétám směr Los Angeles.

Milí andělé z LA, tentokrát mi to trvalo 40 hodin, tak buďte hodní.

Oblíbená místa

Za těch pár let jsem v LA navštívil už hodně míst, ale mezi nejoblíbenější patří Redondo beach pier, Hermosa beach, Santa Monica a Griffith Observatory.

Byznys dělám od pondělí do pátku od 7 do 17 na projektech v Los Angeles, Las Vegas, Česku, ve Francii a Hong Kongu. Dělám skoro 24/7, ale i tak si najdu čas navíc.

První výlet? Los Angeles Zoo, jde se fotit.

Z hotelu odjíždím v 11 dopoledne a na místo dorazím za 10 dvanáct. Vstupuji do zoo, koupím si lístek a jde se.

Počkat, něco není v pořádku. Zapínám foťák tam a zpět a… nic. Baterka je úplně mrtvá. Tak nějak se mi v batohu zapnul foťák a cca hodinu jízdy ostřil a baterku absolutně vybil. Mám trošku stres. Naštěstí jsem měl ještě náhradní baterku, tak budu fotit opatrně a trošku šetřit šťávu, snad to vydrží (nakonec jsem měl ještě rezervu 8%).

Zoo v LA je krásná. Mají pěkné expozice pelikánů, goril, šimpanzů, kasuárů, koal a dalších. Většinu snímků jsem pořídil se Sony 200-600mm v AV prioritním módu a s úpravou exponování. Stále však miluji přepnout na plně automatický režim. V zoo jsem byl 5 hodin a pak jsem vyrazil zpátky na hotel – projít fotky.

San Diego

Jednu víkendovou sobotu jsem se vydal autem do San Diega, podle průvodců to je nejlepší Zoo na světě. Byla úžasná, ale pravda je, že tam měli hodně sítí, vypouklých skel, plotů,… takže byla škoda, že nešlo všechna zvířata pěkně vyfotit. I tak se nejedna fotka povedla. A navíc, viděl jsem obrovské množství zvířat, které bych jinde jen tak nepotkal.

Jak vidíte, SD Zoo byla super. Byl jsem tu celý den od 9 do 18 a potom jsem vyrazil zpátky do Los Angeles. Byla to opravdu skvělá sobota, stáhl jsem fotky, vyleštil skla, nabil baterky a protřídil 799 fotek, co mi zůstalo na 97 a následně finálních 47 na post-processing.

Stále jsem v LA a zbývá 10 dnů před návratem domů za milovanou ženou a dcerou,… ta vzdálenost je trošku náročná, ale mám čas projít i starší fotky.

Post-processing & publikování

Ve focení zvířat jsem nováček. Nevím jistě, jestli tomu vlastně můžu říkat „wildlife“, když většina zvířat co fotím nežije ve volné přírodě, ale je to skvělý koníček. No,… takže mám fotky a co teď?

1. Třídění fotek v Lightroom CC

Všechny fotky prvně nahraju do alba v Lightroomu (nově už třídím také přes lock na foťáku a mazání dle data), vše si prohlédnu a v prvním kole vyřadím cokoliv je špatně zaostřené. Když si nejsem fotkou jistý, použiji automatickou optimalizaci a podívám se na detaily. Jakmile vyberu fotky, exportuji vybrané originály do zvláštní složky a tu si uložím.

2. Šum, ostření a zvětšení

Vždy jsem byl překvapený, jak je možné, že mé fotky jsou pěkné, ale ostatní je mají profesionálně zaostřené, jakoby snad měli mikroskop. Prostě žádný šum a obrovské detaily. Používal jsem stejné ISO, podobné světelné podmínky, stejnou dobu závěrky, apod. Odpověď je snadná, post-process.

Našel jsem skvělý nástroj od TopazLabs, konkrétně byly 3 a když sem je chtěl koupit, zrovna vydali novou verzi 3v1 Topaz Photo AI. Takže Topaz je můj krok číslo 2, ale ne vždy je potřeba ostřit, tak to nepřežeňte. Připravte se také na to, že tento krok trvá a potřebujete výkonný notebook, ideálně stanici.

Jaký je recept?
– zvětšit 1 až 2x
– odstranit šum
– doostřit (nejčastěji mód rozostření objektivu)
– vylepšit (přirozený mód)

A málem bych zapomněl, vždy foťte do RAWu!!!

3. Barvy

Když mám obrázky ostré, exportuji je do TIFFu a nahrávám zpět do Lightroomu CC (zatím to nejde automatiky, pouze v clasickém Lightroomu). Pro začátek si najdu předpřipravený vzhled v knihovně a aplikuji ho. Pak se pro každou lokalitu a motiv snažím tento vzhled držet.

Měním nastavení barev, stínů, odlesků, kontrast, vinětaci a upravuji ořez fotografie. Detaily ladím přes razítko, náplast a pro složitější úpravy přecházím do Photoshopu.

Jak poznám, že je to hotové? Fotka se mi musí líbit. Focení je umění a vnímaní umění je subjektivní, takže foťte tak, aby se vám fotka líbila.

4. Publikace

No, jsem nováček. Publikuji prozatím na Instagram. Některé obrázky sdílím na Unsplash a Vero.

Aktualizace

Úplně jsem neplánoval dávat další obrázky, ale měl jsem pár možností udělat jednu až dvě fotky andělů z LA,… lidí i zvířat. Tak se mrkněte.

Pokud chcete o tomto výletu vědět více, podívejte se na jeho anglickou verzi.
Martin

Aktualizace: 2. leden 2023