Národní park Bavorský les

1/2

V listopadu 2022 jsem měl skvělou příležitost podívat se do národního parku Bavorský les v Německu. Byl to super víkend v bavorském penzionu, kde jsem si užil adventní slavnosti s dalšími fotografy. Byl to kurz fotografování divoké zvěře s Patrikem Staňkem.

Na místo jsem dojel okolo 5. hodiny a byl jsem tam první. První večer jsme si měli říct teorii, nicméně místní slavili advent zpěvem a hrou na harmoniku, takže jsme si dali pivko, dobré jídlo a šli spát. Vstávalo se okolo 7 hodiny ráno, dali jsme si snídani, sbalili vybavení a vyrazili do parku. Venku zrovna mrzlo a poprchalo, naštěstí jsem si vzal zimní oblečení.

Do parku jsme dorazili okolo 8 hodiny a začali jsme výšlap k prvním výběhům, začínaje u rysa. Tady nám Patrik řekl veškerou teorii a pak jsme během prvních 5 minut rysa zahlédli v mlze, jak se schovává mezi kameny – na fotku to nebylo. Po 3 hodinách čekání na rysa jsme se přesunuly k výrovi, divokým prasatům, jelenům a medvědům. Pár zvířat jsme ten ten neviděli, např. vydry, malé sovy a divokou kočku. Možná to bylo počasím, nebo se jim chtělo lenošit. Okolo 4. hodiny začalo zapadat slunce a tak jsme se vydali na parkoviště.

Další den jsme se rozhodli jít zpět k rysovi, ale za celé 3 hodiny opět nic a tak jsme pokračovali přes další výběhy. Okolo 3. hodiny odpoledne jsme došli opět na parkoviště se stovkami fotek. Oficiální workshop skončil a někteří už vyrazili domů. Pár z nás se vydalo zpět k rysovi v posledních slunečních paprscích zkusit ulovit alespoň jednu fotku. A stalo se! Po pár minutách začal rys vycházet z poza skály a potom si to namířil nahoru na skálu. Perfektní obrázky jako odměna za opravdu dlouhé čekání.

Kurz s Patrikem jsem si užil a třeba se k němu připojím i na jeho dalších dobrodružstvích.